
PREGLED OD GLAVE DO PETE
Nakon zbrinjavanja unesrećenog i hitnih mjera koje ste preduzeli, potrebno je izvršiti dodatni pregled – pregled od glave do pete kako biste ustanovili da li unesrećeni ima još neku povredu, koju tokom prvog pregleda nijeste primijetili.
- Počinje od glave i potrebno je preći rukama preko tjemena glave, da bi se uvidjelo da li ima nekih povreda, otoka, krvarenja... Glavu ne smijete pomjerati ako sumnjate da osoba možda ima povrede vratnog dijela kičme.
- Zatim je potrebno pregledati oči, nos, usnu duplju i uši; Treba dobro provjeriti da li iz uva ili nosa curi krv jer je to znak da je osoba možda doživjela tešku povredu glave. Otvorite usta unesrećenoj osobi da vidite da li postoji neki uzrok začepljenja disajnog puta.
- Pregledati vrat, osloboditi unesrećenog tijesne odjeće i zapaziti da li ima nekih promjena u boji kože i njenoj temperaturi (da li je koža vlažna, blijeda, suva, crvena...).
- Pregled grudnog koša, na koji način osoba diše, otežano ili ubrzano, osjeća li nelagodnosti prilikom disanja...
- Lagano povucite ruke preko leđa da vidite da li ima povrede kičmenog stuba, to treba uraditi obazrivo da ne bi dodatno povrijedili osobu.
- Abdomen (stomak) je takođe potrebno pregledati, da se ustanovi da li unesrećena osoba ima unutrašnje krvarenja, da li ima neku povredu abdomena.
- Pregledajte oba kuka, karlicu kako bi dodirom provjerili postoji li izraslina, otok ili neko drugo oštećenje.
- Posebnu pažnju treba obratiti na ruke. Pregledati zglobove na šakama, laktove, ramena i utvrditi da nema iščašenja, preloma. Obratiti pažnju i na podlaktice da nema tragova ubodnih rana (igle). Vidjeti da li unesrećena osoba osjeća prste.
- Na isti način vrši se i pregled nogu, da li je na koljenima i skočnim zglobovima došlo do iščašenja, uganuća ili preloma. Da li ima kakvih krvarenja ili otoka. Takođe provjeriti da li unesrećena osoba može da pomjera prste na nogama.